ExtraAktywna Środa

j.s.m. Andrzej Wlazło
j.s.m. Andrzej Wlazło

W dniu 23.08.2023 r. w ośrodku Rewita-Rynia nad zalewem Zegrzyńskim miało miejsce wydarzenie pt. „ExtraAktywna Środa” zorganizowane przez Fundację Avalon z Warszawy.
Uczestnicy mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji: pływania kajakami, sitwake (czyli specjalnie skonstruowanej deski kitesurfingowej, z zamontowanym siedziskiem, holowanej za motorówką) oraz żeglowania żaglówką. Udało się także zorganizować pływanie na skuterach wodnych.
Na spotkanie przybyło około 30 podopiecznych Fundacji, część z członkami rodzin.
W tym miejscu należy wspomnieć, że przybyłe osoby to osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami narządów ruchu o różnym ich podłożu, wielu z nich na wózkach. Ograniczenia nie były jednak barierą w uprawianiu aktywności na wodzie i nierzadko w wodzie. Piękna pogoda sprawiła, że wszystkie atrakcje cieszyły się dużym powodzeniem.
Wstęp, może nieco przydługi, jest niezbędny do podkreślenia zaangażowania pracowników Fundacji i jej wolontariuszy dla zapewnienia atmosfery do zabawy i wypoczynku. Nie można jednak ukrywać, że tego typu aktywności były też dla uczestników formą zajęć rehabilitacyjnych.
Wracając zaś do wolontariatu to miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczyć, właśnie w charakterze wolontariusza, w opisywanym wydarzeniu. 
Jak do tego doszło.
Katarzyna Milczarek – Kierowniczka Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon poszukiwała osoby, która mogłaby poświęcić swój czas oraz posiadała stosowne umiejętności do sterowania żaglówką przewidzianą na wymienionym wydarzeniu. Los chciał, że zadzwoniła ona do Andrzeja Walczaka prezesa Fundacji Empatia.
Prezes rekomendował mnie jako osobę spełniającą powyższe kryteria a dodatkowo jako osobę, która żeglowała z niepełnosprawnymi w wielu rejsach morskich na jachcie „Empatia Polska”.
Po rozmowach telefonicznych i kilku e-mailach uzgodniłem mój udział.
W dniu wydarzenia pogoda była rewelacyjna. Słaby a chwilami umiarkowany wiatr pozwolił na wielokrotne (w sumie 6 rejsów) żeglowanie po akwenie tzw. „Zegrza”. Dzięki łagodnym warunkom wiatrowym wiele osób mających po raz pierwszy kontakt z żeglarstwem nie odczuwało stresu a ich ewentualne obawy szybko zostały rozwiane przez ciepły wiatr J.
W każdym rejsie uczestniczyło po 4 podopiecznych (jak już wspomniałem z różnymi dysfunkcjami). Stałą załogę jachtu Tango 780 S stanowiła nieoceniona Katarzyna Milczarek oraz ja.
Wszyscy po odbyciu swoich rejsów wyrażali swoje, mam nadzieję, że szczere, zadowolenie.
Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu, że mogłem choć trochę przybliżyć ten piękny sport jakim jest żeglarstwo, a nawet zarazić, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, do dalszej żeglarskiej, również pełnomorskiej, aktywności. Może na pokładzie jachtu „Empatia Polska” a w niedalekiej przyszłości na pokładzie właśnie budowanego jachtu z optymalizacją dla niepełnosprawnych.
Opowiadałem o realizowanej właśnie w stoczni wizji gładkich pokładów jachtu umożliwiających swobodną jazdę wózkami i systemu wind do komunikacji pomiędzy pokładami. Myślę, że wiele osób będzie chciało doświadczyć zupełnie nowej jakości żeglowania.
W moim odczuciu ten dzień aktywności zrealizowany przez Fundację Avalon w pełni był udany i spełnił pokładane w nim nadzieje.
Cieszę się, mogłem być częścią tego projektu. Z jednej strony pozwolił mi dać coś od siebie i  pomóc w realizacji wydarzenia a z drugiej pozwolił nabrać nowych doświadczeń.
Wierzę, że współpraca obydwu fundacji nie była jednorazowym epizodem.

Z żeglarskim pozdrowieniem

jsm Andrzej Wlazło