LTF_5924- Jacht Empatia Polska ochrzczony

23 maja w Marinie Gdynia odbyła się wyjątkowa uroczystość. Około godziny 16.00, Olga Górnaś-Grudzień, mistrzyni Polski w żeglarstwie paraolimpijskim, polała szampanem dziób jachtu Empatia Polska. Jacht został ochrzczony. Doniosłość tej chwili podkreślał głos syreny z żaglowca Dar Młodzieży i gromkie brawa licznie zgromadzonych gości.

Nieco wcześniej, uczestnicy ceremonii mieli możliwość wysłuchania pełnych emocji i pasji słów pana Andrzeja Walczaka, prezesa poznańskiej Fundacji Empatia, pomysłodawcy i inicjatora projektu budowy jachtu. Od pana Bogusława Witkowskiego, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego otrzymał certyfikat przyjęcia do związku oraz banderę, która chwilę później została podniesiona na jachcie. Banderę Polskiego Związku Żeglarskiego wręczył sekretarz generalny Zbigniew Stosio.

Na ceremonii chrztu obecny był także prezydent Gdyni, pan Wojciech Szczurek. Gratulując Andrzejowi Walczakowi dokonania tak trudnego dzieła, powiedział: „Tak bardzo wszystkim nam brakuje empatii, „Empatia Polska” będzie jej symbolem, niech pływa po morzach i oceanach świata, niech otwiera wyobraźnie i spełnia marzenia osób niepełnosprawnych i nie tylko”.

Słowa uznania dla całego przedsięwzięcia, deklaracje wsparcia i dalszej współpracy z Fundacją Empatia na polu integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych wyrażali przedstawiciele sponsorów i wielu instytucji naukowych takich jak Politechnika Poznańska, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Akademia Medyczna w Łodzi.

Crzest jachtu EMPATIA POLSKA - 012 Jacht Empatia Polska to pierwsza tego typu jednostka w Polsce. Jest to 14-metrowy, stalowy, jacht typu Bruceo amerykańskiego projektanta Bruce Robertsa. Jacht był budowany z przeznaczeniem dla użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Przez ostatnie lata budowy znaczny wpływ na jego funkcjonalność mieli żeglarze z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przyjeżdżając do Pleszewa, niewielkiej miejscowości koło Kalisza, gdzie powstawała jednostka, zgłaszali swoje spostrzeżenia, pomysły, sugestie. Na jachcie znalazło się wiele udogodnień, dzięki którym żeglujący będą czuć się bezpieczniej. Wzmocnione relingi, antypoślizgowy pokład z drzewa teakowego, wiele dodatkowych uchwytów na pokładzie i w środku jachtu. Jego wygodę potwierdziło wiele osób, które miały możliwość poznać jacht i jego funkcjonalność. Pani Ewa Nazarowska, prezes Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych, która na chrzest jachtu przyjechała z Bytomia, w pewnym momencie powiedziała wyraźnie wzruszona „ten jacht jest dla mnie i dla takich jak ja.”

W wydarzeniu uczestniczyli żeglarze niepełnosprawni, którzy przyjechali do Gdyni z całej Polski. Już niedługo będą mieli możliwość wyruszenia na bałtyckie rejsy na pokładzie jachtu Empatia Polska. Jachtem może żeglować 6-7 osób, w tym 4-5 z niepełnosprawnością.